Pr. 1. januar 2026 har FGU Aalborg ansat sin første virksomhedskonsulent. Birgitte Manø Nielsen kommer fra Jobcenter Jammerbugt, hvor hun gennem otte år har beskæftiget sig med integrationsborgere. Fremover får hun fokus på FGU-elever, hvor nogle også har brug for ekstra støtte.  

Som virksomhedskonsulent skal hun tage den første kontakt til virksomheder, skabe gode match mellem dem og de elever, der ønsker at komme i erhvervstræning – en form for praktik – samt fungere som mentor for eleverne, når de er på praktikstedet. Samtidig skal hun bidrage til at opbygge tætte og langvarige samarbejdsrelationer med virksomheder, herunder indgå partnerskabsaftaler, der kan sikre løbende og kvalificerede praktikmuligheder for eleverne.  

“Jeg glæder mig til at være med til at udløse elevernes potentiale og bygge bro til virksomhederne. Når de rette rammer er på plads, kan eleverne vise, hvad de kan”, siger Birgitte Manø Nielsen. 

Med ansættelsen styrker FGU Aalborg indsatsen for de elever, der ønsker at komme tættere på arbejdsmarkedet og afprøve deres kompetencer i praksis med henblik på job efter FGU.

  • DEL